Dabas vielu ekstrakcija un produktu izstrāde

Uzņēmums SIA CELLARTE papildus arī veic eksperimentālu lauksaimniecības darbību, kas ir saistīta ar ārstniecības augu audzēšanu. Uzņēmuma lietošanā ir lauksaimniecības zeme, kurā šobrīd tiek audzētas kumelītes un kliņģerītes, kuras paredzēts izmantot bioloģiski aktīvo vielu iegūšanai ar uzņēmumam pieejamajām tehnoloģijām. Iegūtās dabas vielas pielietojamas farmācijas, kosmētikas un pārtikas jomās. No minētajiem ārstniecības augiem paredzēts iegūt gan ēterisko eļļu frakciju, gan arī citas bioloģiski aktīvas lipīdu frakcijas, kā arī polāros savienojumus, papildus izmantojot sekundāro šķīdinātāju, etanolu, superkritiskās šķīduma ekstrakcijas procesā ar CO2.

Šobrīd SIA CELLARTE realizē ES līdzfinansētu pētniecības projektu Latvijas Pārtikas Kompetences centra ietvaros, lai no ārstnieciskajām kumelītēm, izmantojot ietvaicēšanas metodi, iegūtu bioflavanoīdu apigenīnu un tā atvasinājumu apigenīna-7-o-glikozīdu, kurus var izmantot funkcionālu pārtikas produktu ražošanā. Apigenīnam un tā atvasinājumiem piemīt labas antioksidatīvas īpašības, kā arī, iedarbojoties uz nervu sistēmu, tie rada nomierinošu efektu. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ kumelīšu tēju iesaka nervu sistēmas nomierināšanai.

Izmantotās tehnoloģijas

Moderna ekstrakcijas tehnoloģija

Superkritiskā šķīdumu ekstrakcija. Ekstrakcijā tiek izmantota ogļskābā gāze (CO2), kas tiek pakļauta spiedienam un temperatūrai virs tās kritiskajām robežām. Šī procesa ietekmē CO2 maina savas fizikāli-ķīmiskās īpašības, nonākot superkritiskā stāvoklī un iegūstot lieliskas šķīdinātāja īpašības. Cirkulējot cauri sagatavotam ogu vai augu materiālam, CO2 ekstrahē augstas kvalitātes taukos šķīstošas vielas – eļļas, taukus un vaskus. Ekstrakcijas gaitā, kad CO2 ir piesātināta ar izejmateriālā esošajām dabas vielām un nonāk separatoros, atbilstoši samazinot spiedienu, tiek iegūtas noteiktas frakcijas taukos šķīstošas dabas vielas. Papildus izmantojot sekundāro šķīdinātāju, ir iespējams iegūt polārus bioloģiski aktīvus savienojumus (piem., polifenolus). Atbrīvojot iegūtās dabas vielas, CO2 tiek atkārtoti savākta (reciklēta) un izmantota turpmākai ekstrakcijas gaitai. Iegūtajos produktos nav CO2 atlieku, tie ir augstas kvalitātes, stabili un mikrobioloģiski tīri ar ilgu derīguma termiņu. Tehnoloģija ir dabai draudzīga un tajā netiek izmantoti organiski šķīdinātāji, kā tas ir klasiskajās ekstrakcijas tehnoloģijās.

Tehnoloģijas priekšrocības

Liofilizācija

Liofilizācija ir dehidratācijas process zemā temperatūrā vakuuma apstākļos. Vispirms žāvējamais izejmateriāls tiek sasaldēts, un tad, samazinot spiedienu, notiek sublimācijas process. Mēs izmantojam liofilizāciju ogu, augu, to daļu un izspiedu žāvēšanai. Izmantojot konvencionālās žāvēšanas tehnoloģijas, izejmateriāls tiek pakļauts augstām temperatūrām un tas zaudē labās īpašības un bioloģisko funkcionalitāti. Savukārt – liofilizācijas priekšrocība ir žāvēšana zemā temperatūrā, kuras rezultātā tiek saglabāts vairums bioloģiski aktīvo vielu. Liofilizāciju galvenokārt izmantojam, lai sagatavotu materiālu ekstrakcijai. Lai ekstrakcija būtu efektīva un to būtu iespējams standartizēt, ekstrakcijai ir nepieciešamas augstas kvalitātes izejvielas ar augstu bioloģiski aktīvo vielu daudzumu.

Piedāvājam veikt liofilizāciju ārpakalpojumā dažādiem pārtikā izmantojamiem izejmateriāliem, piemēram, ogām, augļiem, dārzeņiem. Izstrādājam metodoloģijas liofilizācijai katram produktam, lai nodrošinātu procesu efektivitāti. Liofilizētas ogas bieži tiek izmantotas dažādos pārtikas produktos, piemēram, augstas kvalitātes saldējumā, konditorejas izstrādājumos un citos produktos.

Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes – nelielas teksta datnes, kuras tiek saglabātas jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Uzzini vairāk!